Rektörümüzden...

Sevgili Gençler,

Üniversitemiz, 2018 yılında kabul edilen 7141 sayılı Kanun kapsamında İstanbul Üniversitesi’nden ayrılarak İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) adıyla yeni bir kimlik kazanmıştır. 1453 yılına dayanan köklü geçmişine bağlı, zengin ilim ve irfan kuruluşu olma vasfıyla geleceğe umutla bakan, yenilikçi bir bakış açısıyla bilimin öncülüğüne devam etmektedir.

Ülkemizdeki 11 araştırma üniversitesinden biri olan Üniversitemiz, bu kimlikle uygarlıklar kenti İstanbul’da çok önemli ve büyük adımlarla kültürün taşıyıcısı, kurumsal liderliğin seçkin örneği olarak toplumun ihtiyaçları doğrultusunda yetkin ve donanımlı bireyler yetiştirmeye özen göstermenin yanı sıra etik kurallara bağlı, özgür bir akademik anlayışa sahiptir.

Sağlık, mühendislik ve eğitim alanlarında ürettiği bilimsel makalelerin sayısıyla akademik anlamda üst sıralarda yer alan Üniversitemiz; akademik yaşantısını ve bilimsel hedeflerini, kararlı yürüyüşünü destekleyen bir eğitim anlayışıyla sürdürmektedir. İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa (İÜC), alanlarında yetkin, katılımcı, girişimci ve çözüm odaklı bireyler yetiştirirken uluslararası düzeyde eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerine de önem vermektedir.

Bir üniversite için eğitim vermenin ötesinde araştırma, keşfetme, gerçeğe ve doğruya ulaşma çabası da ön plandadır. Bu anlayışla İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC); Erasmus, Mevlana ve Farabi gibi değişim programlarıyla öğrencilerine hem dilini geliştirmek hem de eğitimini aldığı bölümün derslerini başka ülkelerde de alabilme imkânı sunmaktadır.

Ulusal ve uluslararası düzeyde öncü ve tercih edilen bir Üniversite olarak başarılara imza atan akademik kadrosuyla ülke gereksinimlerine göre hazırlanan projeler geliştirmektedir. Sadece bireylerin kendilerini geliştirmesi değil ülkesi ve insanlığa hizmet anlayışını ilke edindiği için sanayi, üniversiteler ve birimler arası iş birliğini de önemsemektedir. Ülkemize ve insanlığa yararlı, sorgulayan, yaratıcı, katılımcı, evrensel niteliklere sahip, gelişime açık, öğrenmeyi öğrenen, insana ve çevreye duyarlı, başarıyı hedefleyen yetkin bireyler yetiştiren öncü üniversite misyonuyla gittikçe büyüyen bir aile olma yolunda, ilhamını köklü tarihinden alarak hızla ilerlemektedir.

Emanetlerimizi geleceğin teminatı olan nesillere teslim etmek dileğiyle…


Selam ve Sevgilerimle.

Prof. Dr. Nuri AYDIN
Rektör

2022 © Bilgi İşlem Daire Başkanlığı.